Fotografie zadarmo a legálne?

Každý grafický dizajnér alebo webdizajnér určite pozná problém s hľadaním a nájdením toho správneho obrázku. Obrázok zväčša nenájdeme alebo nás stojí peniaze. Prinášame pár tipov, ako si stiahnúť obrázok zadarmo a legálne aj na komerčné účely.

GOOGLE

Keď potrebujeme obrázok ako prvé nás napadne – google. Je šanca, že tam nájdeme naozaj nejaký vyhovojúci obrázok, ale nemáme tušenie, či má alebo nemá obmedzenia na voľné šírenie.

Search Creative Commons vám s týmto pomôže. Creative Commons je jeden z vyhľadávačov, ktorý nájde obrázok bez obmedzenia autorských práv.
Creative Commons je nezisková organizácia, ktorá umožňuje šírenie obrázkov prostredníctvom slobodných právnych nástrojov. Autori, ktorí si tu zaregistrujú dielo dávajú prostredníctvom Creative Commons verejnosti súhlas na zdielanie a používanie ich tvorivej práce.
Cez tento šikovný vyhľadávač obrázkov nájdete fotografie z rôznych prehliadačov - Google Images, Flickr, Fotopedia, and Open Clip Art Library. Takisto sú tu dostupné aj iné média, ako napríklad hudba.


FLICKR

Prečo znova Flickr, keď sme ho spomínali aj vyššie? Flickr umožňuje ešte viac hĺbkové hľadanie. Kým Creative Commons umožňuje vyhľadávať podľa kľúčového slova, na webstránke Flickr môžete zadať oveľa viac konkrétnejších kritérií. Pomáha nám hlavne vtedy, ak hľadáme niečo veľmi špecifické. S pomocou rozšíreného vyhľadávania nájdeme ľahko fotografie rôznych udalostí, akcií, celebrít, ktoré môžeme voľne použiť.

Pri rozšírenom vyhľadávaní nezabudnite zaškrtnúť možnosť „Only search within Creative-Commons-licensed content“ a pri použití niektorých obrázkov treba uviesť link na autora fotografie.


FOTOBANKY ZADARMO


Stock.xchng vlastní spoločnosť Getty a má v ponuke veľký výber fotiek zadarmo.
STOCK.XCHNGE má v ponuke okolo 400 000 fotiek nafotené amatérmi. Nie všetky fotografie sú však zadarmo a pri ich stiahnutí je potrebné prečítať si či autor nemá pri danej fotografii obmedzenie a vymedzenie na použitie.

MORGUEFILE a STOCKVAULT sú podobné zdroje, ale pozor fotografie zo Stockvault sa môžu použiť len na nekomerčné účely.

FREE DIGITAL PHOTOS je takisto dobrá fotobanka, najmä keď potrebujeme klasické typy obrázkov – usmievavý biznismen a podobne – opäť ale, nie všetky obrázky sú zadarmo.

Ďalšou fotobankou, kde sa dajú stiahnúť kvalitné obrázky zadarmo je KOZZI IMAGES. Po kliknutí na obrázok sa vám otvorí okno s obrázkom a rôznymi rozmermi fotografie na stiahnutie. Buď je pri danej možnosti „Download“ a sťahujete a používate bez obmedzenia alebo je pri obrázku napísaný počet kreditov na jeho zakúpenie.

BBC a GUARDIAN

Tieto portály majú na svojich webstránkach sekciu, kam umiestňujú čitatelia svoje amatérske fotografie a dajú sa stiahnuť zadarmo.

Pri hľadaní špoecifickej fotografie nezabudnite na možnosti dnešných sociálnych sietí, blogov...

Na našej webstránke vytvárame takisto vlastnú fotobanku. Fotobanku postupne dopĺňame a rozširujeme o ďalšie sekcie.
Tieto fotografie sú voľne stiahnuteľné (na komerčné účely je však potrebné uviesť zdroj).


zdroj: www.creativebloq.com