Ako tlačiť – 3 základné fakty pre začiatočníkov

V digitálnom svete je tlač stále jednou z najdôležitejších súčastí dizajnového priemyslu. Stať sa odborníkom trvá roky, ale naučiť sa základy nie. Prečítajte si tri hlavné základy pri tlači vašich farebných dokumentov.

Farba
Veľakrát si možno kladiete otázku: Prečo dielo v počítači je také jasné so sýtimi farbami a keď ho vytlačím, tak je nudné a fádne? Riešenie je jednoduché.

Je to v tom, že proces tlače pracuje so štyrmi farbami. Tento proces je založený na modele farieb CMYK štvorfarebnej tlače. Názvoslovie vychádza so štyroch písmen, a to C = Cyan (tyrkysová), M = Magenta (ružová), Y = Yellow (žltá) a K = Kyan (čierna).
Pokiaľ tlačíte váš materiál v RGB farbách, tlačiareň ho tak či tak automaticky prehodí do CMYK-u.
Čiže – pred tlačou odporúčame vaše materiály prehodiť do Cmyk modelu.


Spadávka
Spadávka je zóna, ktorá sa cielene pridáva k rozmerom grafického návrhu.
Ideálna spadávka má rozmery 5 mm. Takže keď chcete napríklad dať tlačiť materiál formátu A4 (297x210 mm) a pridáte spadávku 5mm, formát sa o toto číslo navýši. Spadávka predstavuje akúsi rezervu pri orezávaní.

Rozlíšenie obrázku
Chcete si vytlačiť obrázok. Na obrazovke vyzerá dobre, ale vytlačený je rozmazaný? Čo je príčinou? Tento problém je podobný ako pri určovaní modelu farby. Prezentácia na obrazovke je založená na iných princípoch ako tá tlačená. Závisí to od rozllíšenia.
Rozlíšenie meriame v bodoch na palec (Dots per inch – DPI). DPI udáva počet vytlačiteľných (zobraziteľných, rozlíšiteľných) bodov (pixelov) v jednom riadku na jednotku dĺžky jeden palec (inch) čo je cca 2,54 cm.
Čím je na palec viac bodov, tým sa obrázok javí jemnejší, s väčším počtom detailov. V praxi sa pri tlači používa hodnota 300 DPI.